כמה זיכרון אני צריך למחשב?

עודכן בתאריך 10.1.2023, נכתב ע"י סידי סופט תוכנה ומחשוב

?כמה חשוב הזיכרון למחשב שלך

בכל הנוגע להוספת זיכרון מערכת, כלל האצבע הכללי הוא כמה שיותר - יותר טוב .הכפלת כמות הזיכרון במערכת שלך תיתן לך "מרחב" גדול לעבודה ותעשה הבדל ברור במהירות הכוללת, בייחוד ביישומים רעבי זיכרון של ימינו כמו תוכנות משרדיות, חבילות עריכת מולטימדיה ומשחקים עתירי גרפיקה. זיכרון רב יותר מאפשר לך להפעיל יותר תוכניות בבת אחת, והתוכניות המועדפות עליך יהיו קלות יותר לשימוש.

 

זיכרון גישה אקראי, בדרך כלל מקוצר ל- RAM או פשוט "זיכרון", הוא אחד החלקים החשובים ביותר בכל מחשב. מחשבים, טאבלטים וטלפונים מודרניים כוללים בדרך כלל 2GB עד 32GB, אם כי לחלקם יש אפילו יותר. אבל כמה זיכרון אתה צריך בדיוק?

 

בניגוד להרבה רכיבים, יותר זיכרון לא תמיד טוב יותר. זה לא יותר גרוע, אבל בדיוק כמו שטח אחסון, אתה צריך רק את ה- RAM שבו תשתמש בפועל. קניית זיכרון מעבר למה שהמחשב שלך משתמש בו היא בזבוז כסף.

 

בכדי להבין כמה זיכרון אתה זקוק, חשוב להבין באיזה יישומים אתה משתמש. כל משחק , אפליקציה או תוכנה - היא יישום בפני עצמו, אך גם מערכת ההפעלה שלך חשובה. מערכת ההפעלה לבד Windows 10 לוקחת בערך 2GB זיכרון , בעוד שמערכת ההפעלה של Chrome הקלה דורשת הרבה פחות.

 

אם אין לך זמן לקרוא את כל ההסבר המעניין מהי חשיבות הזיכרון למחשב - הנה כמה הנחיות פשוטות אשר מתאימות לרוב המחשבים:

4GB : מחשבי Chromebook נמוכים וכמה טאבלטים מגיעים עם 4GB, אך כדאי לשקול רק אם אתם בתקציב ממש נמוך - לא מומלץ!

 

8GB:  מותקן בדרך כלל במחשב ניידים , זה בסדר למשחקים בסיסיים של Windows בהגדרות נמוכות יותר, אבל ברגע שמתחילים לפתוח כמה תוכנות ביחד (למשל, כמה קבצי WORD, כמה קבצי Excel, עמודי אינטרנט, פגישות ZOOM ו - Team - וכבר מרגישים את המחשב מאט.

 

16GB: מעולה למערכות Windows ו- MacOS וגם טוב למשחקים, במיוחד אם מדובר בזיכרון מהיר.

 

32GB: זה המקום המתוק למקצוענים. גיימרים יכולים ליהנות משיפור ביצועים קטן גם בכמה משחקים תובעניים.

 

64GB ויותר: לחובבים ותחנות עבודה ייעודיות בלבד. מהנדסים, עורכי וידאו וגרפיקה מקצועיים וסוגים דומים צריכים לשאוף לכמות זיכרון כזו

 

חשוב לזכור - רכישת זיכרון רב יותר ממה שאתם זקוקים לו אינה תורמת שום תועלת ביצועית - אלא בזבוז כסף. קנו את מה שאתם באמת צריכים, והוציאו את התקציב הנותר על רכיבים חשובים יותר כמו המעבד או כרטיס המסך.

 

אנשים לעיתים קרובות מתבלבלים בין נפח הזיכרון עם האחסון לטווח הארוך שקשור לדיסק הקשיח. זיכרון הוא אותו דבר, מבחינה טכנית, אך הוא משרת מטרה שונה מאוד. במקום כמות גדולה של אחסון איטי, כמו שתמצא בדיסק קשיח - זיכרון הוא כמות קטנה של אחסון מהיר במיוחד. כשאתה פותח תוכניות, הוא שומר נתונים שהם זקוקים לגישה אליהם במהירות בזיכרון המערכת.

 

תוכניות שונות דורשות כמויות שונות של זיכרון (בהמשך נפרט על כמה יישומים אינטנסיביים), אך ללא קשר ליישום, סביר להניח שנשתמש לפחות במעט זיכרון. עם הזמן, כמות התוכנות ש"רצות" ברקע גדלות ואז מספיק זיכרון כדי לפתוח עמוד אינטרנט חדש, כי כל התוכנות שרצות באופן קבוע יאטו את העבודה היום-יומית.

 

אתה יכול גם לקבל יותר מדי זיכרון. אם, למשל, אתה משתמש ב- 12GB בלבד עבור כל התוכנות שלך ויש לך זיכרון של 16GB, שדרוג לזיכרון בגודל של 32GB לא ישפיע על הביצועים שלך בכלל. זה למעשה בזבוז כסף. מסיבה זו, חשוב לבחור קיבולת זיכרון העולה במעט על הדרישות שלך. אתה יכול לקנות יותר זיכרון וזה לא ישפיע לרעה על הביצועים. אבל זה קצת כמו לקנות בית עם ארבעה חדרי שינה ולהשתמש רק בשניים מהם.

 

אין לבלבל בין זיכרון ייעודי המשמש כרטיסים גרפיים נפרדים - משחקי תלת ממד מתקדמים מסתמכים על זיכרון, או VRAM, לאחסון נתוני תמונה באופן זמני, כמו טקסטורות. רוב כרטיסי מסך מהדור הנוכחי משתמשים ב- GDDR5 ו- GDDR6

 

אז איזה תוכנות/ יישומים צורכים הכי הרבה זיכרון?

 

מערכת ההפעלה ודפדפן האינטרנט (Edge/ Chrome / Firefox ) צורכות בדרך כלל הכי הרבה זיכרון, אם כי כמה יישומים ומשחקים יכולים בהחלט להשתמש ביותר מכל השאר ביחד. אין הרבה מה שאתה יכול לעשות בכדי ש- Windows או MacOS ישתמשו בפחות זיכרון, אך יותר זיכרון במחשב פירושו שתוכל לפתוח יותר כרטיסיות דפדפן ב- Chrome, Firefox, Edge, וכן הלאה. יש גם אתרי אינטרנט מורכבים יותר שמשתמשים בזיכרון רב יותר מאחרים. לדוגמה, סיפור חדשות טקסט פשוט קל יחסית בזיכרון, בעוד שמשהו כמו Gmail או Netflix דורש הרבה יותר זיכרון.

 

כנ"ל לגבי תוכניות שלא פועלות דרך דפדפן. תוכנית צ'אט או משחק כמו "שולה המוקשים" כמעט ולא ישתמשו בזיכרון, בעוד שגיליון אלקטרוני ענק של אקסל, פרויקט ענק של פוטושופ או משחק עתיר גרפיקה כמו Call of Duty או Fortnite עשויים להשתמש לבדם ב – 1GB.

 

חוץ ממשחקים וגלישה באינטרנט, יישומים מקצועיים נוטים לדרוש יותר זיכרון. לדוגמא, עריכת וידאו כמו Adobe Premiere (למעשה, כל תוכנות Adobe דורשות יותר זיכרון) ותחנות עבודה דיגיטליות של עריכת סאונד (DAW) כמו Pro Tools הם זוללי זיכרון. אנו ניכנס למטה לפרטים ספציפיים לטאבלטים, מחשבים ניידים ושולחנות עבודה, אך בדרך כלל 16GB עושה את העבודה למחשב נייח. אם אתה משתמש ביישומים כמו Premiere או Pro Tools, עם זאת, מומלץ לשדרג ל – 32GB (יישומים דומים יכולים למעשה לנצל את כל ה- RAM הזה).

 

מה הזיכרון המומלץ צריך לטאבלט? 

מה הזיכרון המומלץ לטאבלט

טאבלטים לא צפויים להתמודד עם משימות תוכנה כבדות, ולכן צרכי ה- RAM שלהם נוטים להיות די נמוכים - בדומה להרבה סמארטפונים.

 

עם זאת, כאשר אנחנו פותחים במקביל הרבה עמודי אינטרנט ותוכנות מורכבות יותר, צרכי הטאבלט הופכים דומים יותר ויותר לצרכים הניידים. אפשרויות המפרט הנוכחיות נעות בדרך כלל בין 2GB – 6GB, כאשר שיקולים אחרים כמו חיי הסוללה ומהירות המעבד הם לעיתים קרובות שיקולים גדולים יותר.

 

טאבלט כמו ה- iPad Mini, עם 3GB של זיכרון, העיצוב שלו ממוקד יותר בתצוגה התוססת ובחיי הסוללה הארוכים. בינתיים ל- iPad Pro 12.9 אינץ' האחרון של אפל יש 6 ג'יגה-בייט זיכרון ודגמי הטאבלט החדשים של Apple מגיעים כבר עם 8GB או 16GB. ל- Surface Go 2 של מיקרוסופט יש 4GB ברירת מחדל עם אפשרות של 8GB מכיוון שהוא נופל איפשהו ברווח שבין מחשב נייד לטאבלט.

בסופו של דבר, זה נותן לנו קו מנחה לבחירת זיכרון:

 

4GB מתאים עבור משתמשים קלים.

8GB מתאים יותר ברוב מקרי הטאבלט.

16GB אם אתה מתכנן להשתמש בטאבלט כמחשב הראשי שלך.

 

מה כמות הזיכרון המומלצת עבור מחשבים ניידים?

מה הזיכרון המומלץ צריך למחשב נייד ? מה כמות הזיכרון המומלצת עבור מחשבים ניידים ?

רוב המחשבים הניידים מגיעים עם 8 ג'יגה-בייט זיכרון, כאשר מחשבים ניידים ברמה הגבוהה מגיעים עם 16 ג'יגה-בייט ואפילו 32 ג'יגה-בייט למחשבי המשחק החזקים ביותר.

 

עבור מחשבים ניידים מסוג Chromebook (שמסתמך בעיקר על אפליקציות מבוססות ענן ומספק מעט מאוד שטח אחסון), לא תצטרכו הרבה זיכרון ולכן 8GB של זיכרון בהחלט מספיק, במיוחד מכיוון שאתם יכולים להשתמש בחנות Google Play כדי להוריד אפליקציות Android ישירות למחשב.

 

עם זאת, עבור מחשבים ניידים או נייחים עם מערכת הפעלה של Windows או MacOS, צריך להתייחס ל -8GB כנקודת התחלה ולחשוב בצורה רצינית להגדיל עד 16GB. רוב המחשבים הניידים הטובים ביותר מגיעים עם 16 ג'יגה מסיבה טובה. Windows 10, למשל, צורך כ -2GB  זיכרון עוד לפני שאתה פותח תוכנה כלשהי. אם אתה עושה הרבה עבודות עיצוב גרפי או מתכנן להתעסק במשחקים מתקדמים יותר, כדאי לך לשקול להגדיל את זה ל- 16GB.

 

רק אם אתה מבצע משימות מסוימות, כמו עריכת קבצי וידאו, פיתוחי תוכנה מורכבים, או עבודה עם תוכנות כמו: Adobe SolidWorks,, AutoCad, או עריכות תמונה מקצועיות – תחשוב על להגדיל את הזיכרון ל – 32GB. רוב האנשים לא משתמשים במחשב נייד למשימות כאלה, אך אם כן, רכישת מספיק זיכרון היא מכריעה. קשה יותר לשדרג זיכרון במחשב נייד (או, בחלק מהדגמים האחרונים, בלתי אפשרי) בהשוואה לשולחן העבודה, כך שחשוב לקנות כמות זיכרון נכונה כבר בהתחלה.

 

מה כמות הזיכרון המומלצת עבור מחשבים נייחים?

מה הזיכרון המומלץ צריך למחשב נייח ? מה כמות הזיכרון המומלצת עבור מחשבים נייחים ?

אנשים נוטים להחזיק את המחשבים הנייחים שלהם זמן רב יותר מאשר טאבלטים או מחשבים ניידים, ולכן כדאי לתכנן את הדרישות העתידיות מהמחשב. 16GB הוא מקום טוב להתחיל בו. אמנם ייתכן שתצליח להימלט עם פחות, אך כשההפרש בין 8 ג'יגה לבין 16 ג'יגה הוא רק 200 ₪ בערך, כדאי להגן על עצמך בעתיד עם 16 ג'יגה.

 

שדרוג ל- 32GB הוא רעיון טוב לחובבים ולמשתמשים הממוצע בתחנת העבודה. משתמשים אשר מפעילים תוכנות מקצועיות "כבדות" במחשבים נייחים עשויים להגיע רחוק יותר מ -32 ג'יגה, או גיימרים שרוצים מהירות זיכרון יותר גבוהה, קירור מיוחד לזיכרון או תאורה ייחודית – תתכוננו להוסיף טיפה בעלויות. כל דרישה מיוחדת מעבר לכך, כמו ניהול קבצי ענק, עריכות תמונות, וידאו או פיתוח תוכנה, עדיף לקחת זיכרון הגדול מ- 32GB.

 

כמה זיכרון צריך בשביל לשחק משחקים על המחשב?

 

כמה זיכרון צריך בשביל לשחק משחקים על המחשב?

 

16GB של זיכרון הוא המקום הטוב ביותר להתחיל במחשב גיימינג. למרות ש- 8GB הספיקו במשך שנים רבות, משחקי מחשב חדשים כמו דורשים מינימום של 8GB זיכרון, אם כי מומלץ 16GB. מעטים המשחקים, אפילו האחרונים, שינצלו באופן מלא זיכרון בגודל 16GB. במקום זאת, הקיבולת הנוספת מעניקה לך מקום להתנועע בהפעלת יישומים אחרים בזמן המשחקים שלך פועלים (לדוגמא, אפשרות הקלטה שלך בעת המשחק)

 

עבור הרוב המכריע של הגיימרים, 16GB זה מספיק. עם זאת, אם אתה מתכנן להזרים או להריץ מספר יישומים בזמן שהמשחקים שלך פועלים - OBS Studio, דפדפן אינטרנט וכו '- 32GB ייתן לך קצת יותר מקום. לא תבחין ביתרונות ביצועים בין 16GB ל- 32GB אך ורק במשחקים, עם זאת, לכן תחשבו על קנייה של זיכרון מהיר אם אתם מעוניינים רק במשחקים.

 

אז מה יותר חשוב בקניית זיכרון -  מהירות או נפח 

אז מה יותר חשוב בקניית זיכרון -  מהירות או נפח

 

אמנם לא תראה שום שיפור בביצועים על ידי הוספת זיכרון נוסף למערכת שלך אם כבר יש לך את מה שאתה צריך, אך לא ניתן לומר זאת בכל מה שקשור למהירות הזיכרון. נכון לעכשיו, DDR4 הוא הסטנדרט בכל מחשבים נייחים, מחשבים ניידים וטאבלטים. לכל דור DDR יש טווח מהירויות, כאשר DDR4 מתחיל ב- DDR4-1600 וכלה ב- DDR4-3200. המספר בסוף מציין את מהירות הזיכרון. היתרון בזיכרון מהיר יותר הוא פשוט: יותר מחזורים לשנייה פירושם שהמודול יכול לקרוא ולכתוב נתונים מהר יותר.

 

עליכם לוודא שלוח האם שלכם אכן תומך במהירות הזיכרון שאתם רוכשים. באשר ליתרון הביצועי של זיכרון מהיר יותר, זה באמת תלוי. יישומים שונים מגיבים בצורה שונה לזיכרון מהיר יותר, ואף קיימים הבדלים בין אינטל ל- AMD. עם זאת, אם קניתם זיכרון מהיר יותר או מתכננים לרכוש אותם, זה יכול להיות קריטי לביצועים בהתאם לתצורה שלך. ה- APU של AMD, למשל, מתפקדים הרבה יותר טוב במשחקים כשהם מותאמים עם זיכרון DDR4 מהיר. באופן דומה, שבבי אינטל מסוימים, כגון Core i5-11400, נוקטים בזיכרון מהיר יותר.

 

שידרוג זיכרון קיים במחשב יכול להיות קל וזול

 

זיכרון אינו כל כך יקר, וזה הרכיב הקל ביותר לשדרוג במחשב נייח וגם עבור רוב המחשבים הניידים. אין הרבה סיבה שגיימר יקנה יותר מ-  32 ג'יגה זיכרון, ואין סיבה לקנות יותר זיכרון מ- 16 ג'יגה אם כל מה שאתה רוצה לעשות זה לראות נטפליקס.

 

אם בסופו של דבר המערכת שלך מוגבלת על ידי זיכרון, אתה יכול פשוט להוסיף עוד. זה רעיון טוב גם אם אתה לא חושב שאתה יודע לשדרג לבד, מכיוון שהתשלום עבור התקנת זיכרון בחנות הוא בערך תוספת של 100 ₪ - לא הרבה, נכון ?

 

סידי סופט הינה משווקת מורשה של החברות Dell, HP, Lenovo, Asus ועוד. כאן תוכלו למצוא את כל דגמי המחשבים ולהרחיב להם זיכרון - להתאמה עבור הצרכים שלכם

 

לקטגוריית זיכרונות למחשבים ניידים או נייחים

לצפייה במגוון המחשבים הניידים באתר סידי סופט

לצפייה במגוון הטאבלטים באתר סידי סופט

לצפייה במגוון המחשבים הנייחים באתר סידי סופט

 

 


    רכישת מחשבים ניידים | מחשב נייח מומלץ | ציוד תקשורת | דיסקים קשיחים פנימיים | שרתים | גיבוי | מחשב נייד גיימינג | מחשב שולחני Dell | Adobe Photoshop | Adobe Creative Cloud | Microsoft Surface Book | Visual Studio | מכירת מחשבים ניידים | אל פסק | מחשב נייד HP | מחשב נייד Lenovo |
           Adobe Creative Cloud | תוכנות אופיס | Windows Server | Adobe Illustrator | Adobe Acrobat | MS Project | Adobe Indesign | אנטי וירוס Eset NOD32 | אנטי וירוס AVG | מדפסות | סורקים | שרת Dell | שרת HP | SQL Server | שרת Lenovo |
           רישוי מיקרוסופט | מחשבים נייחים | חנות מחשבים ניידים | מחשב all in one | תוכנות למחשב | תוכנת עריכת וידאו | מחשב לעריכת וידאו | תחנת עגינה | מחשבי גיימינג | מחשב שולחני | חנות מחשבים | שירות מחשבים תמיכה מרחוק | מחשב נייד לנובו | מסך מחשב | לוח אם למחשב |